Als vervolg op de succesproductie ‘Die tote Stadt’ uit 2019, programmeren wij dit seizoen weer een opera van Erich Wolfgang Korngold. De hoofdrol wordt vertolkt door niemand minder dan de internationaal vermaarde Nederlandse sopraan Annemarie Kremer. Voor deze Reisopera-uitvoering wordt een heel nieuw orkestarrangement gemaakt door Fergus McAlpine.
Korngolds vierde opera Das Wunder der Heliane was ongetwijfeld zijn meest ambitieuze project. Het libretto lijkt een beetje bizar, je moet het door de ogen van de tijdgeest van de jaren ’20 van de vorige eeuw bezien. Het is een hevig symbolisch verhaal, helemaal in de geest van het Interbellum, dat door Korngold in decadente en zwelgende muziek gevangen werd. Het mysterieuze, onaardse, buitennatuurlijke, het goddelijke, de uitvergrote emoties en de onverholen erotiek: het paste allemaal in die tijd. Ook de opofferingsgezindheid en het motto dat liefde alles overwint, zo niet nu, dan in het hiernamaals.
Het verhaal
Alle personages zijn naamloos in deze opera, op één na: Heliane raakt gefascineerd door De Vreemdeling, die door haar man De Heerser ter dood veroordeeld is, omdat hij vrolijkheid onder diens volk heeft gebracht. Als laatste wens gunt Heliane hem een blik op haar naakte lichaam waardoor de situatie nog gecompliceerder wordt dan het al was…
Cast & Crew
Muzikale leiding: Jac van Steen
Arrangement: Fergus McAlpine
Regie: Jakob Peters-Messer
Choreografie: Nicole van den Berg
Decor- & lichtontwerp: Guido Petzold
Kostuumontwerp: Tanja Liebermann
Koorleider: Andrew Wise
Heliane: Annemarie Kremer
Der Fremde: Tilmann Unger
Der Herrscher: Darren Jeffrey
Die Botint: Martina Mikelic
Der Pfoertner: Yorck Felix Speer
Der blinde Schwertrichter: Paul McNamara
Der junge Mann: Hugo Kampschreur
Richter 1: Sander de Jong
Richter 2: Gurgen Baveyan
Richter 3: Wiebe-Pier Cnossen
Richter 4: Lucas van Lierop
Richter 5: Aleš Jenis
Richter 6: Arthur Janda
Engel: Nicole van den Berg
Koor: Consensus Vocalis
Orkest: Noord Nederlands Orkest
Recensies
Backtrack
“The huge cast, provided by the formidable Consensus Vocalis, were utterly convincing. “O welche Lust”, the Prisoners’ Chorus, was a moment of great poignancy.”
Trouw
“…het fraai zingende koor Consensus Vocalis…”
NRC
“Ook het koor Consensus Vocalis is goed, vooral in ‘O welche Lust im freier Luft’, als de gevangenen elkaar om beurten toefluisteren zachtjes te zingen.”
Theaterkrant
“Het koor is opvallend sterk aanwezig en in de scènes waarin zij op toneel staan springt wél een vonk over. Zowel hun silhouetten als gevangenen als hun uitbundige vreugde als ze vrijgelaten zijn, overtuigen ten volle.”
Operamagazine
“Een prachtige rol heeft het koor in ‘Fidelio’. (…) Het koor van de gevangenen ‘O welche Lust, in freier Luft’ (met uitstekende soli van Bram van Uum en Remmert Velthuis), werd met intense spanning gezongen door het koor Consensus Vocalis (ingestudeerd door Alistair Digges), terwijl het uitbundige ‘Heil sei den Tag’ bijdroeg aan de forse klankmassa van een grandioze finale.”